Kas ir uzturvielas atsauces vērtība?

Vai esat uzmanīgi papētījuši vitamīnu un minerālvielu kastīti? Kādu informāciju uz tās var izlasīt? Uz jebkuras vitamīnu un minerālvielu kastītes var atrast informāciju par vitamīnu un minerālvielu daudzumu procentos no uzturvielu atsauces vērtības.

Bieži tā ir tabula, kurā norādīts, cik miligramus vai mikrogramus A, B, C, D vai cita vitamīna/minerālvielas satur viena kastītē esošā kapsula vai tablete.

Ko norāda uzturvielas atsauces vērtība?

Uzturvielas atsauces vērtību nenosaka vitamīnu ražotājs, bet gan tādas respektablas un kompetentas institūcijas kā Pasaules Veselības organizācija (PVO) un ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO).

Uzturvērtības atsauces vērtība ir zinātniski pamatota skaitliski aprēķināta vērtība un ir saistīta ar mūsu organisma vajadzību pēc konkrētas uzturvielas

(šajā gadījumā vitamīniem un minerālvielām). Atsauces vērtību rēķina veseliem cilvēkiem, ņemot vērā vecumu un dzimumu. Vitamīniem un minerālvielām atsauces vērtību izsaka procentos no uzturvielu atsauces vērtības uz 100 g vai 100 ml produkta. Der zināt, ka uzturvielu atsauces vērtība nav akmenī iekalta. Uzturvielu atsauces vērtības regulāri pārskata, ņemot vērā zinātnes sasniegumus, FAO/ PVO un citu ekspertu ieteikumus.

Kāpēc ir vērts pievērst uzmanību uzturvielu atsauces vērtībai?

Tā palīdz būt izglītotam vitamīnu lietotājam un saprast, kā konkrētais uztura bagātinātājs kopumā ietekmē veselīga uztura lietošanu.

Uzturvielu atsauces vērtība ļauj arī salīdzināt savā starpā aptieku plauktā esošo piedāvājumu. [1] Uzturvielu atsauces vērtība var būt gan 100%, gan mazāk, gan pārsniegt 100%. Ražotājs maksimālo vitamīnu un minerālvielu daudzumu uztura bagātinātāja dienas (diennakts) devā nosaka, ievērojot vairākus apsvērumus:

  • lielāko drošo daudzumu, ņemot vērā zinātniskos datus;
  • dažādu cilvēku atšķirīgās jutības pakāpes;
  • vitamīnu un minerālvielu uzņemšanu no citiem uztura avotiem;
  • vitamīnu un minerālvielu ieteicamās devas. [2]

Literatūras avoti:

  1. Pamatnostādnes par uzturvērtības marķēšanu, CAC/GL 2-1985
  2. Ministru kabineta noteikumi Nr. 685, Prasības uztura bagātinātājiem, https://likumi.lv/doc.php?id=278387 Accessed 12.2019