Simptomi, kas norāda par B vitamīnu trūkumu

Labas veselības pamatelementi veidojas, apvienojot dažādus pārtikas produktus, pat ja tie ir no vienas uzturvielu grupas. Tā tas ir arī B grupas vitamīnu gadījumā.

Simptomi

Vai esi kādreiz domājis, kāpēc ārsti uzsver sabalansēta uztura nozīmi? Šī rekomendācija pamatota ar to, ka labu veselību var veicināt, lietojot dažādus pārtikas produktus, pat ja tie ir no vienas uzturvielu grupas. Tā tas ir B vitamīna gadījumā, kas ir “galvenais spēlētājs” šūnu veselības uzturēšanā un enerģijas uzturēšanā.

Taču ne visiem B grupas vitamīniem ir vienāda iedarbība, turklāt tie nāk no dažāda veida pārtikas produktiem. Vitamīns B12, piemēram, ir atrodams gaļā un piena produktos. Vitamīni B7 un B9 (daļēji arī B1 un B2) ir atrodami augļos un dārzeņos.

Jebkura vitamīna nepietiekamība var veicināt veselības problēmas, tāpēc, ja nesaņem B grupas vitamīnus pietiekamā daudzumā ar uzturu, ārsts var ieteikt uztura bagātināju lietošanu. Noteiktām grupām, piemēram, gados vecākiem cilvēkiem un grūtniecēm, nepieciešams lielāks daudzums atsevišķu B vitamīna veidu. Dažas slimības, piemēram, Krona slimība, celiakija, HIV un alkoholisms, var traucēt B vitamīnu uzsūkšanos.

B vitamīnu trūkuma simptomi atkarīgi no tā, kāda veida B vitamīna tev trūkst – tie var būt nogurums, apjukums, izsitumi uz ādas un pat anēmija vai imūnās sistēmas traucējumi.

Tālāk sniegta informācija par vispopulārākajiem B grupas vitamīniem – iedarbība, kuri pārtikas produkti tos satur un kāpēc tev tie ir nepieciešami.

Vitamīns B12

Iedarbība: Vitamīns B12 (ciānkobalamīns) veicina nervu sistēmas darbību, kā arī ietekmē augšanu un sarkano asins šūnu veidošanos. ASV Slimību kontroles un profilakses centra (The U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC)) speciālisti rekomendē ārstiem ieteikt B12 piedevu lietošanu ikvienam cilvēkam, kas sasniedzis 50 gadu vecumu. Vitamīnu piedevu lietošana būtu jāuzsāk tikai pēc ārsta ieteikuma.

Kuri pārtikas produkti to satur: Vitamīns B12 primāri sastopams gaļā un piena produktos, tāpēc veģetāriešiem pastāv tā trūkuma risks.

Kas notiek, ja ir nepietiekams vitamīna B12 līmenis asinīs: Vitamīna B12 trūkums var izraisīt anēmiju un apjukumu (gados vecākiem cilvēkiem). ASV Slimību kontroles un profilakses centra veiktajos pētījumos atklāts, ka no 56 līdz 77% cilvēku, kam ir vitamīna B12 nepietiekamība, slimo ar megaloblastisko anēmiju.

Vitamīna B12 trūkums saistāms ar tādām psiholoģiskām saslimšanām kā demence, paranoja, depresija un uzvedības problēmām. Vitamīna trūkuma radītos neiroloģiskos bojājumus dažreiz nav iespējams atjaunot.

Cilvēki ar B12 vitamīna trūkumu bieži vien sūdzas par kņudēšanu/tirpšanu pēdās un plaukstās.

Vitamīns B6

Iedarbība: Vitamīns B6 (piridoksīns) palīdz ēdienu pārvērst enerģijā, kā arī cīnīties ar infekcijām. Grūtniecēm un sievietēm, kas baro ar krūti, vitamīns B6 nepieciešams, lai veicinātu bērniņa smadzeņu normālu attīstību.

Kuri pārtikas produkti to satur: Vitamīns B6 ir atrodams zivīs, mājputnu gaļā, aknās, kartupeļos un ne-citrusaugļos.

Kāpēc tas ir nepieciešams: Ja vitamīna B6 daudzums ir nepietiekams, var rasties anēmija, ādas slimības, izsitumi un plaisas ap muti. Tāpat vitamīna B6 trūkums var izraisīt depresiju, apjukumu vai veicināt uzņēmibu pret infekcijām.

Vitamīni B1 un B2

Iedarbība: Vitamīni B1 (tiamīns) un B2 (riboflavīns) ķermenim palīdz ēdienu pārvērst enerģijā. Vitamīns B1 labvēlīgi ietekmē nervu sistēmu, bet vitamīns B2 palīdz uzturēt labu redzi.

Kuri pārtikas produkti tos satur: Lielākoties cilvēki uzņem B1 vitamīnu ar brokastu pārslām un pilngraudu produktiem. Vitamīns B2 arīdzan atrodams pilngraudu produktos, kā arī pienā, olās un tumši zaļajos dārzeņos (brokoļos, spinātos, salātos).

Kāpēc tie ir nepieciešami: Nepietiekams vitamīnu B1 un B2 daudzums lielākoties nerada problēmas (balstoties datos, kas iegūti par ASV iedzīvotājiem). Šo vitamīnu trūkums var kļūt par problēmu alkoholiķiem, radot apjukumu vai ādas plaisāšanu ap muti.

Vitamīni B9

Iedarbība: Vitamīns B9 (folskābe), kā lielākā daļa vitamīnu, veicina sarkano asins šūnu augšanu. Arīdzan B9 vitamīns samazina iedzimtības defektu risku.

Kuri pārtikas produkti tos satur: Vitamīns B9 sastopams daudzos pārtikas produktos – gan gaļā, gan citrusaugļos.

Kāpēc tas ir nepieciešamsi: Ja B9 līmenis ir nepietiekams var rasties caureja vai anēmija. Samazināts B9 vitamīna līmenis grūtniecēm var radīt risku bērna veselībai.

Lai uzturētu labu veselību un saglabātu optimālu B vitamīnu līmeni, lielākajai daļai cilvēku nav jālieto uztura bagātinātāji. Ja vien uzturā lieto pilvērtīgu un sabalansētu uzturu, kurā ietilpst gaļa, dārzeņi, graudaugi, augļi. No tiem var pagatavot daudzveidīgus un garšīgus ēdienus, kas nodrošinās visas nepieciešamās uzturvielas.

Avoti: